Rareş Bălean, zălăuanul care a scris istorie cu naţionala de volei a României

Voleibalistul cu dublă legitimare la CSS şi la Volei Municipal Zalău face parte din echipa naţională de juniori a României care, după o pauză de 28 de ani a reuşit să se califice la Campionatul European

Convocat la lotul naţional de juniori al României, voleibalistul zălăuan Rareş Bălean, dublu legitimat la CSS şi Volei Municipal Zalău, a obţinut o performanţă istorică, zilele trecute, cu reprezentativa ţării noastre. După o pauză de 28 de ani, „tricolorii” mici, pregătiţi de George Grigorie au reuşit să se califice la Campionatul European de volei, programat în Cehia şi Slovacia, în perioada 29 august – 6 septembrie.
Meciurile din cadrul Grupei C de calificare s-au disputat la Piatra Neamţ, iar adversarele României au fost Norvegia, Danemarca şi Spania. Voleibaliştii români au avut o evoluţie foarte ună, câştigând toate cele trei partide susţinute şi obţinând calificarea directă la turneul final al Campionatului European.
În primul duel, cel cu Norvegia, naţionala ţării noastre s-a impus cu 3 – 0, 25 – 22, 25 – 7 şi 25 – 21 la seturi, iar în faţa Danemarcei s-au impus în patru seturi, 25 – 23, 23 – 25, 25 – 23 şi 25 – 18. Ultimul duel avea să fie cel mai dificil. „Tricolorii” au întâlnit Spania, într-un meci ce a durat cinci seturi, iar în tie-break s-a mers „cap la cap” până spre final. De la scorul de 9 – 9, voleibaliştii români s-au desprins decisiv, reuşind să câştige partida. Scorul pe seturi a fost: 25 – 15, 22 – 25, 25 – 18, 21 – 25, 15 – 12.
„Sunt foarte fericit că am reuşit această performanţă, fiindcă ne-am dorit foarte mult să ne calificăm la Campionatul European. au fost momente de suspans, de bucurie, dar au fost şi mulţi nervi şi emoţii. Nu voi uita niciodată fluierul final al arbitrului din meciul cu Spania, după ce am câştigat setul al V-lea. Toată viaţa mea îmi voi aminti de acest rezultat, mai ale că vine după o pauză de foarte muţi ani. Am scris istorie pentru România şi sunt mândru că fac şi eu parte din această echipă”, ne-a declarat zălăuanul Rareş Bălean, care evoluează pe postul de secund.
Din lotul naţional de juniori mai fac parte şase voleibalişti de la CVM Tomis Constanţa, campioana României la această categorie de vârstă, iar ceilalţi sunt de la Steaua Bucureşti, CSS CFR Bucureşti – CSM Bucureşti, CSS Bega Timişoara, CSV Dacia Buzău şi Unirea Dej.